Kisvendéglő a Hargitához

2023.12.03

Egy étterem, ahol otthon vagy

A helyiek számára bizonyára ismerős lehet Békéscsaba kertvárosi részén megbúvó egyszerű fehér házikó, a piros muskátlis barna faablakaival. Sokunkat tölt el büszkeséggel, ha az étteremre gondolunk, hiszen a Hargita vendéglőnek köszönhetjük, hogy Békéscsabának van keresnivalója Magyarország gasztronómiai térképén.

A tulajdonosok, Vincze János és felesége, Marika néni a vendéglő tetőterében laknak, így a mindennapi teendőkben is folyamatosan részt vesznek. A családias hangulat annak is köszönhető, hogy ha belépünk az ajtón, egy percig sem kell feszengenünk, a bútorok, a dekoráció mind azt az érzést keltik, mintha haza érkeztünk volna.

Az étterem mai sikere mögött hosszú évek munkája áll, számos kezdeti nehézségen kellett átlendülniük, mire kialakult a hely végleges arculata. A kezdetekről Marika néni mesélt:Az utcában lévő kisboltba járt kenyérért, ahol már régóta eladó sorban volt egy egyszerű fehér parasztház. Felkeltette az érdeklődését, szólt a férjének, megnézték és beszéltek a tulajdonossal. Minden nagyon jól alakult, sikerült eladniuk a Lencsési úti lakást, így megvették és felújították az új otthonukat, ahol pár évig éltek. Akkoriban, a 80-as évek környékén jött a lehetőség, hogy saját vállalkozást indítsanak. Mivel a ház további felújításokra szorult, úgy döntöttek, vendéglátóhelyet alakítanak ki az otthonukból. Hosszú folyamat volt az átalakítás, 5 évig húzódott. Végül 1991-ben nyílt meg a söröző, mely 9 évig működött. Sok fiatal járt oda akkoriban, jó időszak volt, de valahogy mégsem érezték magukénak a helyet.

Mindig is vonzotta őket a vendéglátás világa, azonban kissé belefáradtak és néhány évre kiadták a helyet. Ausztriai útjaik során számos vendéglátóhelyen megfordultak és beleszerettek az osztrák vendéglők otthonos hangulatába. 2 év után visszavették a vendéglő irányítását és másfél hónapos átalakítás után megnyitották a Kisvendéglő a Hargitához elnevezésű éttermet. Nem volt könnyű dolguk, hiszen eléggé eldugott helyen található, így kellett valami, amivel oda tudják csalogatni a vendégeket.A 80-as években sokat jártak Romániába, sok baráti kapcsolat alakult ki az ott élő emberekkel. Az erdélyi kultúra szeretete és az ott élő magyarok iránti tisztelet adta az ötletet, hogy ilyen stílusú étterem szülesse Békéscsabán. Minden berendezési tárgy családi ereklye, vagy kézműves termék, a falon található szőnyeget például az erdélyi Marika szőtte, a székek pedig Kalotaszegen készültek. A vendégek megérzik, hogy itt minden egyes apró tárgynak lelke van. 

Az ízekben is az erdélyi vonalat követik, gyakran használt fűszerek a csombor, a lestyán és a kapor. Kínálnak napi menüt is, ami inkább az új, modern irányzatot követi. Az ételek újragondolása, az ízek összepárosítása minden nap új kihívást jelent a főszakácsnak. A vendégek örömmel fogadják az új ízeket, egyre nyitottabbak, sokan figyelik az új étlapot és izgatottan próbálják ki az új ételeket. Érdekessége a helynek, hogy az összeszokott személyzet tagjai hagyományos öltözékben szolgálják fel az ételeket. 

2017-ben az év vidéki étterme díjat sikerült elnyerniük, design versenyen országos első helyezést értek el, valamint a 'Kiváló tanulóképző hely' elismerést is magukénak tudhatják. Marika néni elmondása szerint a mindennapokban nem az hajtja őket, hogy minél több díjjal büszkélkedhessenek, hanem, hogy minden egyes vendég finomat egyen, elégedetten távozzon és vigye tovább a hely hírnevét.